0

نقد و بررسی اندروید ور مارشمالو

گوگل با معرفی شاخه‌های جدیدی از اندروید در سال ۲۰۱۴ اقدام به گسترش قلمرو این سیستم عامل کرد. اندروید تی وی، اندروید اتو و اندروید ور شاخه‌های جدید اندروید بودند که به کمک قوانین سخت گیرانه گوگل برای عدم دست‌کاری شرکت‌ها در این پلتفرم‌ها، همیشه جدیدترین به‌روزرسانی‌ها در کوتاه‌ترین زمان برای دستگاه‌های مجهز به این پلتفرم‌ها در دسترس بود. یکی از این شاخه‌ها که گوگل توجه ویژه‌تری بر روی آن دارد قسمت اندروید ور است که به دلیل وجود قابلیت‌های کاربردی و فراوان، پشتیبانی عالی و علاقه برنامه نویسان به توسعه برنامه برای این سیستم عامل به یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربران بدل گشته است. درباره به‌روزرسانی‌ها گفتیم؛ گوگل به تازگی نسخه ۱٫۴ اندروید ور که بر اساس اندروید ۶٫۰٫۱ توسعه داده شده است را برای برخی از کاربران عرضه کرده است. در ادامه با ترنجی همراه باشید.


قابلیت‌های جدید

IMG_3663

در این نسخه بیش از پیش سعی شده تا با استفاده از حرکات دست به کنترل کردن ساعت بپردازید و از دست دیگر خود استفاده نکنید. در همین راستا الگو حرکت (Gesture) های جدیدی اضافه شده به شرح زیر کار می کنند:
*خم کردن سریع مچ به سمت بالا برای هدایت صفحه به پایین
*خم کردن سریع مچ به سمت پایین برای هدایت صفحه به سمت بالا
*دور کردن مچ از زاویه صورت در حرکتی سریع برای انتخاب گزینه موجود در صفحه
*نزدیک کردن مچ از زاویه صورت در حرکت سریع برای بازگشت
*تکان دادن مچ در راستای عمودی برای بازگشت به صفحه اصلی

IMG_3661این‌ها تنها قابلیت‌های جدید نیستند بلکه گوگل برای امنیت بیشتر امکان کنترل بر دسترسی‌های برنامه‌ها را نیز فراهم کرده تا در هنگام اجرای هر برنامه از شما سؤال شود تا این برنامه به حافظه داخلی یا موقعیت شما دسترسی داشته باشد یا خیر. پشتیبانی از اسپیکر برای تماس مستقیم از روی ساعت و پخش موسیقی و حالت Doze برای غیر فعال کردن برنامه وقتی که ساعت در حال سکون است، از قابلیت‌های جدید اضافه شده به اندروید ور می باشند.


تغییرات

IMG_3651از لحاظ ظاهری تغییر شگرفتی در این نسخه دیده نمی شود و از تنها تغییرات کل آن می توان به حذف گزینه ری استارت از صفحه تنظیمات، جایگزین شدن حالت‌های صوتی اندروید ۵ با حالت Do Not Disturb، اضافه شدن برنامه جدید برای مشاهده یادآوری‌ها و کارت‌های گوگل ناو به صورت مستقیم از روی ساعت و امکان تنظیم زمان و تاریخ به صورت مستقل از گوشی نام برد.


بهبودها

IMG_3667

به لطف پروژه Doze عمر باطری ساعت LG G Watch که در این بررسی استفاده شده بسیار بهبود بخشیده شده و حالا می‌توانید با خیال راحت شب‌ها نیز ساعت خود را به شارژ نزنید و روز بعد نیز به استفاده از آن بپردازید. سرعت کلی ساعت بهتر شده و مانند گذشته لگ های جزئی مشاهده نمی شود. یکی از مشکل‌های نسخه ۵ استفاده بیش از حد از رم در هنگام بوت شدن بود موجب کاهش سرعت بوت و عملکرد کلی ساعت می‌شد که در این نسخه مرتفع گشته و حالا بوت شدن ساعت تنها ۱۰ ثانیه به طول می‌انجامد.

IMG_3659به طور کلی اندروید ور در مسیر پیشرفت قرار دارد و کمک به‌روزرسانی‌های پی‌درپی گوگل هر روزه قابلیت‌های جدیدی به این پلتفرم اضافه و مشکلات قبلی آن رفع می گردد. نظراتتان را درباره این پلتفرم و به‌روزرسانی آن به نسخه مارشمالو با ترنجی در میان بگذارید.