0

یکی از آخرین میراث استیو جابز نیز از بین رفت

از زمان ارائه iOS7 و معرفی زبان طراحی جدید اپل در دنیای نرم‌افزار همگان تلاش کردند تا مانند اپل نرم‌افزار اختصاصی‌شان را به طراحی فلت و یا همان طراحی مدرن و تخت نزدیک‌تر کنند. این تغییرات بدون توجه به این مهم صورت گرفت که خیلی از کاربران دوست ندارند مدرن باشند و از طراحی کلاسیک بیشتر لذت می‌برند مانند آنچه در iOS6 وجود داشت. بعد از این تغییرات شمار مطالبی مانند تم iOS6 برای iOS7 در انجمن‌های اپل بالا گرفت تا جایی که برنامه نویسان زیادی سعی کردند تا تم‌های حرفه‌ای و قابل قبولی برای دنیای جیلبریک آیفون ها تهیه کنند اما به هیچ وجه این تم نمی‌توانند جانشین آن محیط گرم و زیبا iOS 6 باشند.

1672796-slide-homepage-comp

درواقع اگر بخواهیم با یک مثال ساده تفاوت بین این دو نوع طراحی را بیان کنیم می‌توانیم بگوییم که طراحی نسخه قدیمی iOS بیشتر واقع‌گرایانه بود و راحت‌تر قابل درک بود اما با ورود iOS 7 اپل سعی کرد تا جایی که می‌تواند همه چیز را مدرن کند که از نظر من در این مورد زیاده روی کرده و کاملاً تجربه لذت بخش iOS را برای کاربران قدیمی این سیستم‌عامل خراب کرده و به عنوان مثال می‌توانم به برنامه دفترچه یادداشت اشاره‌کنم که در نسخه ششم حالتی زیبا داشته و کاملاً شکل یک دفترچه یادداشت واقعی را برایمان تداعی می‌کرد اما در نسخه هفتم این محیط زیبا با یک صفحه سفید بی‌روح جایگزین شده که به طبق ادعای اپل همه‌چیز ساده‌تر و قابل‌فهم تر شده…الکی میگه!

از زمان معرفی نسخه هفتم iOS کم‌کم همه‌ی دنیای اپلی‌ها رو به فلت شدن رفت و تنها جایی که یکی از آخرین میراث استیو جابز خدابیامرز بود هم فلت شد تا از آن زمان‌های خوش چیزی باقی نماند. با خود می‌پرسید آن ارث کدام بود که ما به یاد نمی‌آوریم؟ من به شما می‌گویم، آخرین ارث استیو جابز طراحی کلاسیک و زیبای سایت اصلی اپل بود که بعد از مراسم دیشب کاملاً به سمت فلت شدن رفت و اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم تمامی محصولات و نرم‌افزارهای اپل کم‌کم دارند کپی بدون نقصی از سیاست کاری گوگل و اندروید می‌شوند.

Screenshot_2014-09-09-23-55-17~01Screenshot_2014-09-09-23-55-53~01 Screenshot_2014-09-09-23-57-47~01Screenshot_2014-09-09-23-56-16~01

قبل از شروع مراسم به این فکر بودم که: حالا که طراحی آیفون ها به کل تباه‌شده، خدا را شکر که این سایت هست که به ما دل‌خوشی بدهد. البته این دل‌خوشی زیاد دوام نیاورده و بعد از مراسم وقتی می‌خواستم سایت اپل را بازکنم تا با آیفون‌های شرم‌آور اپل بیشتر آشنا شوم این طراحی نفرت‌انگیز مانند چالش آب یخی بود که حال و هوایم را به‌کل عوض کرد.

steve-jobs-rules-for-success

به هر حال دنیا در حال عوض شدن است و شرکت‌ها برای انواع سودآوری دست به تباهی برخی از خاطرات کاربران می‌زنند هرچند که طراحی مینیمال و فلت در این دوره و زمانه طرف دار کمی ندارد ولی ای‌کاش شرکت‌ها حق انتخاب را به کاربران می‌دادند تا خاطرات خیلی از کاربران به‌خصوص خودم این‌گونه سیاه نمی‌شد.

نظر شما درباره این نوع طراحی چیست؟ آیا شما هم مثل من طراحی واقع‌گرایانه را ترجیح می‌دهید به یک طراحی جذاب اما بی‌روح؟